Minden évben teszünk újévi fogadalmat, terveket szövünk évről-évre és hiszünk abban, hogy ezúttal sikerülni fog. Legyen szó fogyókúráról, a káros szenvedélyeinkről való leszokásról, több, vagy éppen kevesebb munkáról, jobb időbeosztásról, a cél, valamit az új évben jobban csinálni. Sajnálatos módon a legtöbb esetben valamilyen oknál fogva mégsem sikerül megvalósítanunk a fogadalmainkat.
A világszerte nagy népszerűségnek örvendő szokás minden év végén nagy rajongótábornak örvend, hiszen szinte mindenki megfogad valamit szilveszterkor. Az újévi fogadalmak története Krisztus előtti időszakra vezethető vissza, melynek Janus, a kezdet és a vég istene volt a szimbóluma. A január hónap névadója egyszerre tudott a múltba és a jövőbe tekinteni.
Szilveszterkor mi is számot vetünk a múltunkról, miközben már tervezgetjük az újat. Elgondolkodunk az elmúlt évünkön, vagy a legutóbbi újévi fogadalmunkat idézzük fel és sajnos gyakran szomorúan konstatáljuk, hogy bizony idén se tartottuk magunkat a terveinkhez. A kudarc érzése természetesen folyamatosan ott lebeg a szemünk előtt, de azzal próbáljuk vigasztalni önmagunkat, hogy majd a jövő évben véghez fogjuk vinni azt, amit elterveztünk.
Annak, hogy miért fullad oly sok esetben kudarcba az újévi fogadalom számos oka van. A legtöbben talán nem mérjük fel, hogy a fogadalom megtartásáshoz komoly akarat és kitartás szükségeltetik. Általában túlságosan sokrétű, vagy irreális célokat tűzünk ki, melyek esetében szinte előre kódolt a kudarc. Az is lehet, hogy túlértékeljük kitartásukat, vagy céltudatosságukat, melynek csalódás lesz a vége. Ennek következtében belekerülünk egy ördögi körbe, melyre nem biztos, hogy egy újabb fogadalom a gyógyír.
Az alábbi pár tipp talán segít nekünk abban, hogy idén valóban sikeres legyen az újévi fogadalmunk.
Sikeres újévi fogadalom 9 pontban:
- Tanácsos az év végén elgondolkodni azon, hogy miket tudtunk megvalósítani az elmúlt évben és a pozitív irányú változárokra koncnentrálni. Ha idén ennyi mindent sikerült megvalósítanom, akkor az új évben még többre leszek képes.
- Győzödjünk meg arról, hogy akarjuk-e egyáltalán a fontolgatott változást. Készen állunk-e rá és ha igen képesek vagyunk-e a szükséges lépéseket ez irányba megtenni.
- Mérlegeljük, hogy reális célt tűztünk-e ki. Ezt vizsgájuk meg több szempontból is.
- Legyünk türelmesek önmagunkkal és ne várjuk azt, hogy pár hét vagy hónap után eredménnyel számolhatunk.
- Ne mások miatt változtassunk, hanem önmagunkért.
- Ne ragaszkodjuk ehhez a dátumhoz. Értelmezzük szabadon az újévi fogadalmat és változtassunk már dec 30-án.
- Írjuk le a célunkat és helyezzük a listát egy jól látható helyre
- Osszuk meg a barátainkkal vagy családtagjainkkal terveinket.
- Szánjunk a megvalósításra időt, építsük be az időbeosztásunkba.